środa, 31 sierpnia 2016

Co zabrać ze sobą na wyprawę w góry? Poradnik dla bardzo początkujących.

wedrowiec, wspinaczka, co wziac w gory


Wycieczka w góry jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, która wspaniale łączy kompanów, pozwala pokonywać swoje słabości i zapewnia zapierające dech w piersiach widoki. Aby wszystko przebiegało gładko i przyjemnie należy odpowiednio się przygotować przed wyprawą.







Z wielkim przerażeniem przypominam sobie gdy pewnego bardzo nierozsądnie udałam się w wyprawę na niewysoką górę w Szkocji Conic Hill w butach, które zupełnie nie było do tego przystosowane i skończyło się to niefortunnie lekkim skręceniem kostki. Rozsądne podejście do wyprawy w góry jest jedynym, które powinniśmy brać pod uwagę. Trzeba się do tego przygotować i nie liczyć na łut szczęścia.
wanderer-455338_1920.jpg
Odzież
Dlatego pierwsza rzecz, niezależnie czy wybierasz się w kilkudniową wyprawę czy dwugodzinny spacer BUTY i odpowiednia odzież to jest podstawa i oczywistość, o której wiele osób zapomina. Warunki pogodowe w górach są bardzo zmienne i potrafią się diametralnie zmienić z minuty na minutę, a wędrówka po szlakach górskich to nie spacer po miejskim deptaku. Nierzadko na szlak górski turyści wędrują w krótkich spodenkach, w bluzkach z krótkimi rękawami - nie biorąc ze sobą żadnej cieplejszej odzieży, która w razie pogorszenia pogody chroniłaby przed przemarznięciem i przemoczeniem. Co zatem przygotować?
  • Obuwie, które zapewni nogom stabilność, dobrą przyczepność do podłoża, nieprzemakalność, wygodę. Dobrze, gdy buty mają twardą podeszwę - miękka podeszwa o wiele bardziej przenosi na stopy nierówności terenu, co powoduje dyskomfort i ból,
  • Ubrania, które zapewnią ochronę przed wiatrem i opadami. Przyda nam się ciepły sweter, kurtka przeciwdeszczowa, a także czapka i rękawiczki. Należy wziąć ze sobą wygodny i dopasowany plecak do przechowywania rzeczy, które akurat nam się nie przydają, a także przekąski i wodę.
Przygotowanie trasy
Zanim wyruszysz na wycieczkę należy dokładnie wybrać i przygotować trasę wyprawy.  Mierz siły na zamiary, jest mnóstwo możliwości wyboru tras od bardzo łatwych do piekielnie trudnych. Gruntowne zapoznanie się z opisem trasy i opiniami innych wędrowców będą ogromną wskazówką w trakcie drogi, a szczególnie w momencie zagrożenia. Weźcie ze sobą mapę z wytyczoną trasą, tak aby się nie pogubić. Dokładnie zapoznajcie się z prognozą pogody. Jeżeli zapowiadane są trudne warunki atmosferyczne, lepiej jest rezygnować z wyprawy.
W skrócie przed wyjściem w góry, dobrze jest zebrać następujące informacje:
  • jaki jest przebieg szlaku turystycznego, na który chcemy się wybrać,
  • gdzie znajdują się schroniska turystyczne,
  • jaki jest przybliżony czas wędrówki na danych odcinkach drogi,
  • gdzie znajdują się obiekty, które mogą okazać się schronieniem w przypadku, gdy pogoda się załamie (obiekty takie jak leśniczówki, schrony, itp.),
  • jakie mogą być "zapasowe" drogi powrotu (jeśli zdecydujemy się skrócić wędrówkę w przypadku np. złej pogody lub złego samopoczucia),
  • jakie są aktualne warunki na szlaku (tej informacji można zaczerpnąć w placówce GOPR).

Informowanie o wyjściu w góry
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez turystów jest nieinformowanie innych o swoich planach związanych z wycieczką w góry i wybraniem się na szlak. Jeśli wybierasz się na wędrówkę po górach - koniecznie poinformuj o tym swoich bliskich (rodzinę, przyjaciół) bądź też na przykład osoby na hotelowej recepcji (czy też właścicieli kwatery, w której nocujesz), ratowników górskich. Ważne, by jakakolwiek osoba wiedziała o tym, że wybierasz się w góry.
Co jeszcze powinno być w twoim plecaku?
  • naładowany telefon komórkowy (z wpisanym numerem do GOPRu),
  • wcześniej wspominana mapa terenu,
  • latarka,
  • apteczka (z bandażem elastycznym, plastrem na rolce, jałowymi opatrunkami, wodą utlenioną, rękawiczkami lateksowymi),
  • zapałki.
I ostatnia rzecz: odstaw szpanowanie i pewność siebie na bok. Góry są równie piękne jak i niebezpieczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz