poniedziałek, 19 września 2016

Barcelona inaczej

 Parc de la Ciutadella

O bogactwie kulturalnym tego miasta można opowiadać w nieskończoność ,  jeden czy dwa dni to zdecydowanie za mało na Barcelonę, bo możliwości spędzania wolnego czasu są praktycznie nieograniczone.  Prawie każdy potrafi jednym tchem wymienić najważniejsze zabytki  Barcelony na czele z monumentalną i zapierającą dech w piersiach Sagradą Familią architekta i wizjonera Antonio Gaudiego, która jest niezaprzeczalnym symbolem tego kolorowego miasta.  Naprawdę ciężko nie zachwycić się tym miastem, jego architekturą, muzeami, plażą, restauracjami, życiem kulturalnym czy nocnym.  Można wymienić tysiące zalet tego miasta, ma też sporo wad wynikających z ogromnej ilości turystów przybywających do tego miasta niezależnie od pory roku. W 2015 roku do Barcelony przyjechało 8,3 miliona osób! Tutaj znajdziecie mały przewodnik po mniej uczęszczanych miejscach gdzie warto spędzić  wolny czas w tym magicznym mieście.



Byłam w Barcelonie dwa razy, raz na początku września, a następnie w połowie października, czyli w podobno najlepszym czasie, tak aby w pełni cieszyć się tym miastem bez nadmiaru turystów. Jeżeli wtedy to miasto nie było zatłoczone, to nie chcę sobie wyobrażać jak tam jest w wakacje w pełnym sezonie! Wszystkim polecam zobaczyć najważniejsze miejsca Barcelony takie jak wspomniana zjawiskowa Sagrada Familia, przejść się po Paseo de Gracia, ulicy pełnej najlepszych sklepów, gdzie znajdują się dwie piękne kamienice Gaudiego: La Pedrera i Casa Batlló, a także inne budynki warte zobaczenia. W trakcie spaceru po Las Ramblas trzeba zajść na miejski bazar La Boquería, najsławniejszy targ w całej Hiszpanii, i nacieszyć swoje zmysły mnogością zapachów, kolorów i smaków najlepszych produktów hiszpańskich, a wieczorem doświadczyć koncertu magicznych fontann u podnóża wzgórza Montjuïc. Do listy najpopularniejszych atrakcji koniecznie trzeba dodać Park Guell, trochę oddalony od centrum miasta i wyprawę do klasztoru Monserrat położonego 40km od Barcelony. O tych miejscach piszą wszystkie przewodniki, możecie znaleźć o nich mnóstwo informacji. Ja za to chcę  was zabrać na spacer po kilku mniej popularnych miejscach w Barcelonie.



Bunkers del Carmel

Które miejsce widokowe jest najlepsze w Barcelonie? Z Sagrady Familii? Okej, jest świetne, ale dostanie się tam kosztuje ponad  €20. Z Tibidabo? Też rewelacja, ale to z Bunkers del Carmel jest nawet lepsze, gwarantuję! Weź ze sobą wino i wespnij się do starego bunkra zbudowanego w 1937 w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Znajduje się dość wysoko w górach otaczających miasto i ma niesamowity widok, możesz doskonale zobaczyć panoramę miasta i obejrzeć zachód słońca. 


Nie jest to miejsce turystyczne, dlatego ścieżka na szczyt do bunkra nie jest dobrze oznaczona. Należy dokładnie sprawdzić na mapie, gdzie się znajduje to miejsce, a w razie problemów zapytać o wskazówki na stacji metra czy przechodniów .  Rok temu  bunkry były ogrodzone  z powodu remontu, ale ochroniarze i robotnicy wydawali się być przyzwyczajeni do ludzi przeskakujących przez ogrodzenie. Tak czy inaczej, my tam nie byliśmy dla bunkra, a dla widoku na calutką Barcelonę i morze Śródziemne. I było warto!

     Adres: Carrer del Turó de la Rovira 61


    Jak dojechać?  Metro: L4 stacja Alfons X



  Zobacz prawdziwie lokalny bazar

Jeśli szukasz miejskiego targu, po którym można normalnie się poruszać, nie ocierając się o każdą mijającą osobę i przy okazji rujnując innym zdjęcia  gdy kupujesz jamón iberico, wybierz się na Mercado de Santa Caterina. Też znajduje się w  gotyckiej dzielnicy Barri Gotic, a ten bazar jest znacznie mniej zatłoczony. Trudno go przeoczyć, znajduje się w budynku o nietypowym, kolorowym zadaszeniu, a jest w moim odczuciu bardziej autentyczny niż wspomniana wcześniej La Boquería, która stała się czysto turystycznym  miejscem.

Adres: Av. de Francesc Cambó 16


Refugio 307



W 1937 roku, po zbombardowaniu Barcelony przez armię generała Franco, zostały zbudowane schrony w piwnicach i tunelach metra. Refugio 307 jest jednym z lepiej zachowanych schronów spośród około 1000 wybudowanych w tym czasie, aby chronić ludność cywilną przed nalotami bombowymi. Teraz schron 307 (hiszp. Refugio 307) jest centralną częścią Muzeum Historii Barcelony Museu d'Història de la Ciutat. Schron to 400 metrowy tunel, szeroki na 1,6m i wysoki na 2m.  Mógł pomieścić około 2 tysiące osób, mieściła się w nim apteka, kuchnia oraz pomieszczenia sanitarne W trakcie wizyty można dowiedzieć się jakie były warunki życia. Jest atrakcją turystyczną dla osób zainteresowanych militarnym aspektem miasta. Zbiory zgromadzone w byłym schronie przedstawiają dokumenty z okresu wojny domowej. Zawierają również pamiątki po rodzinach katalońskich, które ucierpiały podczas zamieszek i bombardowań.

Adres: Nou de La Rambla  175


   Torre Bellesguard



Okej, przenosimy się z bunkrów do... Gaudiego oczywiście! Miało nie być sztampowo, ale nie sposób mówić o Barcelonie i nie wspomnieć o geniuszu Antonio Gaudim. Opowiem o miejscu, które nie jest tak  popularne wśród turystów przez co nie będzie tak zatłoczone: Torre Bellesguard. Wieża Bellesguard jest jedynym z pierwszych prac Gaudiego na północnych przedmieściach Barcelony. Była wybudowana pomiędzy 1900 a 1909 rokiem,  na pozostałościach po średniowiecznym zamku, czego dowody są wciąż widoczne przy wejściu na posesję. Torre jest niezamieszkana przez jej właścicieli, a do środka można wejść jedynie z przewodnikiem.  Być może nie jest tak nietypowa i nietuzinkowa jak kamienice Gaudiego przy Passeo de Gracia czy Sagrada Familia, ale jest bogata w religijną symbolikę wplecioną w design budynku. Typowo dla Gaudiego, najbardziej widowiskowy jest dach budynku, który jest zaprojektowany w ten sposób, że przypomina smoka.  Będąc na szczycie budynku możecie sami się przekonać czy nazwa wieży Bellesguard-piękny widok- jest prawdziwa. Bez żadnych opłat można pospacerować się po ogrodach słuchając audioprzewodnika, który opowiada o historii i symbolice tego miejsca.

Adres: Carrer Bellesguard 16


Wejdź na dach budynku!



W Barcelonie dużo rzeczy dzieje się na dachach, zapewne z powodu chęci ucieczki od upału i tłoku, które królują na ulicach. Często spotkacie się ze informacjami o koncertach, klimatycznych restauracjach i barach, które mieszczą się na szczytach budynków i zapewniają niesamowite widoki na Barcelonę. Przed wyjazdem szukałam informacji o Barcelonie i natchnęłam się na kilka postów o barach i restauracjach na dachach kamienic Barcelony. Wybrałam się do polecanej restauracji Terraza 360 °, w której widok był nieprawdopodobny! Mogłam obejrzeć  Barcelonę z każdej strony, z każdego kąta! Drugim widokiem, który zapadł mi szczególnie w pamięć był ten z mojego hotelu Capri by Frasers na widowiskową Torre Agbar. Hotel jest  położony tuż obok wieży,  na tarasie są  leżaki, aby się zrelaksować i móc ją podziwiać, co ja też robiłam z wielką radością i dużym kieliszkiem sangrii. 

Adres: Capri By Fraser Hotel   Sancho de Avila 34


   Parc de la Ciutadella




Ten park niegdyś był jedynym zielonym terenem w Barcelonie, dzisiaj ma już dużą konkurencję, a wciąż jest ulubionym miejscem wielu mieszkańców Barcelony. Jest to idealne miejsce na wypoczynek i uprawianie sportu. Sąsiaduje z Łukiem Triumfalnym Barcelony, w parku znajduje się Zoo, Parlament Katalonii i przepiękna fontanna zaprojektowana przez Josep Fontserè. Mówi się, że Antonio Gaudí w młodości pomagał mu przy tym projekcie. Można spotkać tutaj sporo turystów, jednak każdy  znajdziecie dla siebie zaciszne miejsce na relaks. 
Polecam tutaj odpocząć po bunkrach, dachach i schronach :))

Adres:  Passeig de Picasso, 21

Co byście dodali do listy? Możliwości jest naprawdę wiele, prawda?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz